
Chcete mít krásnou a sexy záložku na rubu sukně? Potom se nechte inspirovat tímto návodem, jak na to.
Tohle ukončení, nebo chcete-li začištění délky sukně, je vhodné na těžší materiály což jsou tkaniny a také úplet, nebo v tomto případě teplákovina. Lehčí materiály jako šifon, šatovky nebo směsové tkaniny by se tímto způsobem prověšovaly a vzali bychom jim jejich typickou vzdušnost a lehkost.
Tímto stylem nejraději ukončuji kolové sukně, které žačištěním šikmým proužkem dostanou úplně jinou dimenzi a to přece chceme.
Pojďme tedy na to.
Budeme potřebovat :
- šikmý proužek v délce spodního kraje + rezervu cca 20cm
- polyesterová nit stejné barvy
- stehovací nit a jehlu
- nůžky
- napařovací žehličku
- jednojehlový šicí stroj s univerzální jehlou č.70 nebo 80

V dobře zásobených galanteriích (díky za ně) určitě najdete velký výběr různých šířek a odstínů těchto hotových proužků. Vždy si vezměte sebou odstřižek látky a jeho barvu vybírejte podle něj, stejně tak i vhodnou nit do stroje. Ideální je tón v tónu tak, aby steh nebyl viditelný na saténu a zároveň nerušil a ideálně doplňoval lícovou barevnost sukně.
Zde jsem vybrala petrolejovou barvu proužku která dokonale ladí ke vzoru a zároveň i osobnosti zákaznice, ale často sáhnu po kontrastní barvě.
TIP : Nezapomínej na zkušební šití na odstřižku té konkrétní látky s nití. Pohrej si s utažením nitě a délkou stehu dřív, než začneš šít naostro – ušetříš si tím mnoho párání a nervů.


Pokud je proužek zmačkaný, vyžehlíme si jej a začneme našívat cca ve středu zadního dílu jemným stehem (délka cca 3,5mm) lícem na líc v předžehleném ohybu proužku tak, aby zbytek proužku směřoval směrem k pasu sukně. Šijeme pomaličku ať zbytečně neuhneme a šev máme krásně rovný a přitom jej kapičku natahujeme, ale opravdu jen malinko, aby nám po otočení krásně lehnul a nevlnil se. Taky nezapomeneme šít asi 10cm od začátku proužku ať máme rezervu na pohodlné sešití.
TIP : Abys sis zbytek proužku neválela pod nohama, dej si na zem misku, krabičku, prostě cokoli, odkud ta motanice neuteče. Já v dílně používám na odstřižené nitě od stroje prastarou skleněnou dózu na cukr a že je těžká, tak mi nikam neutíká.


Cca 10 cm od konce zapošijeme nit a položíme si oba konce proužku k sobě a rovným stehem sešijeme k sobě. Zkusíme, jestli proužek hezky leží a nikde se nenatahuje anebo nekrčí, odstřihneme zbylé konečky, šev z vnitřní strany rozžehlíme a hned sežehlíme zpět do původního tvaru ta, že na konci toho všeho bude sešitý a sežehlený šikmý proužek. Teď jen došít až do konce a máme hotovo.
Pokud máme kolovku kvůli vzoru nebo polohování z dílů, potkáme šev, u kterého maličko odstřihneme rožek aby nás nezlobil a můžeme zažehlovat.


Šev zažehlujeme zdánlivě nelogicky do sukně, tím ale zajistíme, že šev bude plochý a otočení proužku bude přesné a krásně rovné, což je vidět z druhé fotky. Z líce líc proužku, na rubu vnitřní strana proužku a už teď je to krásné, mám pravdu ?


V této fázi opatrně prsty přetočíme proužek do rubu sukně a vymneme paspulku, to je ten milimetrový proužek vrchního materiálu. Tím zajistíme plochost okraje , který si opět zažehlíme – pozor na prsty !
Zároveň párou srovnáme na saténu i sukni případné chybky nebo nerovnosti a proužek si krásně „lehne“.


Krásně sežehlený okraj z rubu a z líce.
Nebojte, ještě to není všechno, ještě pořád nás toho hodně čeká.

Teď je teprve ta pravá zábava, ruční šití – co je víc ?
Stehovkou s ostrou jehlou (aby se nám nezatrhávaly nitky) si nastehujeme pečlivě proužek okolo celého kraje.
Zažehlovat teď nebudeme, proznačili bychom si stehovku na satén a těžko bychom se tohoto nedopatření zbavovali.


Poslední strojové šití vedeme pomaličku a pečlivě po kraji proužku. Tento jediný šev bude vidět z obou stran, tak ať si to teď nepokazíme
Stehovku vytaháme – pozor na vytažení nitky z proužku, těžko by se napravoval – a celý hotový lem naposledy propaříme, aby se nám srovnal šev i z líce, kde je vidět nejvíc.
TIP : Vytahujte nit z líce ať si jemnou texturu saténu nepoškodíte.
Na takové jemnosti mám ráda páráček, ale musí se s ním opatrně.

Konečně máme hotovo.
Gratuluji, krásná práce.
Doufám že jste si to užili, protože vlastní tvorba je nejen krásná, ale hlavně uspokojující a o šití to platí dvojnásob.
Pokud vám něco není jasné, napište do komentáře a já se pokusím návod upravit tak, aby byl maximálně srozumitelný.
Tak šití zdar a pochlubte se, jak se zadařilo.
A já se na vás budu těšit u dalšího článku na šicí nebo odívací téma.